تاریخ : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ 10 ذو الحجة 1445 Sunday, 16 June , 2024
13

اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل پسته(شیره خشک)

 • کد خبر : 8148
 • 14 اردیبهشت 1396 - 8:19
اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل پسته(شیره خشک)

جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل (شیره خشک) اطلاعیه ای به شرح زیر منتشر کرد.

متن اطلاعیه  به شرح زیر می باشد:

باغداران محترم شهرستان انار

با توجه به حضور جمعیت قابل توجه آفت پسیل (شیره خشک) در بعضی باغات شهرستان انار، در کنترل آن با مشورت به موقع با کارشناسان ذیصلاح گیاهپزشکی نسبت به مبارزه شیمیایی اقدام شود. در این رابطه موارد ذیل به عنوان دستورالعمل مبارزه با این آفت در سال جاری اعلام می گردد:

الف) سموم موثر و مورد تایید ستاد شبکه مراقبت و پیش آگاهی باغات پسته شهرستان انار به شرح ذیل می باشد. لازم به ذکر است که اولویت نام سموم اعلام شده ارتباطی با میزان تاثیر سموم برعلیه آفت ندارد و ترتیب اعلام شده بر اساس حروف الفبا می باشد:

 • انویدور(اسپیرودیکلوفن) :۳۰۰ سی سی درهزار لیتر آب
 • دارتون (فوزالون- تفلوبنزرون):۵/۲  (دو نیم) لیتر در هزار لیتر آب
 • زولون(فوزالون): ۵/۲ ( دو نیم) لیتر در هزار لیتر آب
 • کالیپسو( تیا کلوپرید) ): ۳۰۰ سی سی در هزار لیتر آب
 • کنفیدور(ایمیداکلو پرید): ۴۰۰ سی سی در هزار لیتر آب
 • موونتو(اسپیروتترامات): ۵۰۰ سی سی در هزار لیتر آب
 • و همچنین مایع ظرفشویی(ریکا) ۵/۳ (سه و نیم) لیتر در هزار لیتر آب و یا صابون سمپاشی با همان دوز با تایید کارشناسان صلاحیت دار.

با توجه با اینکه سموم انویدور ، زولون و دارتون بر روی دشمنان طبیعی ازجمله زنبور پسیلافاگوس و کفشدوزک ها کم خطر می باشند، توصیه می شود در صورت امکان در ابتدای فصل از این سموم استفاده شود.

استفاده از مایع ظرفشویی (ریکا) و صابون سمپاشی می بایستی حتما با مشاوره کارشناسان گیاهپزشکی صورت گیرد.

ب) به استناد آزمایشات کاربردی انجام شده در صورت استفاده از مایع ظرفشویی ریکا یا صابون سمپاشی به تنهایی برعلیه آفت مذکور توجه به نکات ذیل الزامی است:

 1.  مایع ظرفشویی(ریکا) و صابون سمپاشی فقط خاصیت پوره کشی داشته و تاثیری بر مرحله تخم و حشره بالغ ندارد.
 2.  لزوما می بایستی ۵/۱ (یک و نیم) برابر میزان معمول از محلول، در باغات مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال اگر در حالت عادی سمپاشی به ازای یک هکتار ۲۰۰۰ لیتر محلول سم استفاده می گردد در صورت استفاده از صابون، ۳۰۰۰ لیتر محلول( مخلوط آب و صابون) مورد استفاده قرار می گیرد.

ج)آستانه زیان اقتصادی پسیل حدود ۱۰ پوره روی برگچه ها می باشد ضمن اینکه در ابتدای فصل تحمل گیاه به خصوص رقم اوحدی بالاتر از سایر ارقام می باشد.

پسیل

نکات قابل توجه:

-با توجه به توصیه محققین ذیربط زمان مصرف سم موونتو برای کنترل این آفت در محدوده زمانی نیمه خرداد تا اواخر مرداد ماه پیشنهاد می گردد ،لازم به تذکر است اختلاط هرگونه سم دیگر با موونتو زیان آور بوده و می تواند مشکلات احتمالی را در پی داشته باشد.

– ارزان بودن یک سم دلیل موجهی برای کاربرد آن نمی باشد و از مصرف سموم توصیه نشده ، اکیدا خودداری فرمائید.

– از آن جهت که انتخاب سموم شیمیایی بر اساس نحوه اثر آنها متفاوت بوده و بعضی سموم روی مراحل زیستی بخصوصی تاثیر دارند ، درصورت عدم آشنایی با نحوه تاثیر و یا مراحل زیستی آفت( تخم، سنین مختلف پورگی و حشره بالغ) حتما با کارشناسان گیاهپزشکی ذیربط مشورت نمائید.

– دمای مناسب در زمان سمپاشی ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد( حداکثر ۲۸ درجه سانتیگراد) بوده و شدت تابش خورشید و بالا بودن میزان اشعه فرابنفش اثرات نامطلوبی در اثر بخشی عملیات سمپاشی خواهد داشت لذا سمپاشی در هوای خنک انجام پذیرد.

– هرگونه اختلاط سموم موثر بر علیه پسیل می بایستی با نظر کارشناسان مجرب صلاحیت دار انجام شود.

– اختلاط خودسرانه سموم با یکدیگر و یا اختلاط با سایر مواد شیمیایی همانند کودها و بدون نظر کارشناسان باعث کاهش احتمالی اثر بخشی سموم یا کود مصرفی و در بعضی موارد خسارت هایی مانند سوختگی برگ می شود، در این رابطه دقت لازم اعمال گردد.

– عدم رعایت نکات فنی باعث تداخل نسل و طغیانی شدن آفت می شود، به طوریکه علیرغم تعدد دفعات مبارزه و صرف هزینه بالا برای کنترل آفت، خسارت به دختان پسته نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود.

– سموم خود را از فروشگاه های مجاز تهیه نموده و در فاکتور خرید سم ، پارت و بچ آن را بررسی نمائید.

– در تعیین زمان سمپاشی حتما با کار‌شناسان مشاوره نمائید و برای جلوگیری از طغیان پسیل پسته (شیره خشک) از مصرف مقدار زیاد کود ازته خودداری نمایید.

– عدم هماهنگی منطقه‌ای و سمپاشی نکردن بعضی از باغات موجب انتقال آفت از یک باغ به کل منطقه شده و دفعات سمپاشی را افزایش می‌دهد. استفاده از آب شور تاثیر سموم را کم می‌نماید.

–  استفاده از سموم پرخطر مثل فن والریت، دسیس و دورسبان باعث افزایش مقاومت آفات شده و تاثیر سموم را کاهش می‌دهد. سمومی که بنام میتاک (آمیتراز) و یا اندوسولفان به فروش می‌رسند تقلبی هستند.

– طبق نظر موسسه تحقیقات پسته کشور و به استناد نامه شماره ۷۳۰/۲۸۶۳۳   مورخه ۲۳/۱۱/۹۵ سازمان حفظ نباتات کل کشورسم دورسبان به خاطر خطر زیاد برای حشرات مفید و دشمنان طبیعی پسیل پسته  و نیز باقیمانده سم در محصول صادراتی بر علیه پسیل پسته قابل توصیه نمی‌باشد.

–  برای سمپاشی از دیگران تقلید نکنید بلکه با نظر کار‌شناس در صورت نیاز و در زمان لازم اقدام به سمپاشی نمایید.

در انتهای این اطلاعیه از کشاورزان تقاضا شده در صورت مشاهده هر گونه تخلف و یا در صورتی که سوالی در مورد سموم شیمیایی دارند با کار‌شناسان مستقر در مدیریت جهاد کشاورزی مشورت کنند.

ﺑﺮای اﻃﻤﯿﻨﺎن از ﺣﻀﻮر آﻓﺖ و ﯾﺎ ﮐﺴﺐ اﻃﻼﻋﺎت ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺑﺎ شماره تلفن ۳۴۳۸۲۷۰۰ درساعات اداری تماس حاصل فرمایید.

ستاد شبکه مراقبت و پیش آگاهی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان انار

واحد حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان انار

 

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=8148
 • دیدگاه‌ها برای اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص آفت پسیل پسته(شیره خشک) بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.