• امروز : شنبه - ۴ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 26 - ذو القعدة - 1443
  • برابر با : Saturday - 25 June - 2022
2
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان انارمطرح کرد؛

۹۰۰ هکتار زمین بدون سابقه در شهرستان انار

  • کد خبر : 21171
  • 19 اسفند 1397 - 10:36
۹۰۰ هکتار زمین بدون سابقه در شهرستان انار
رئیس اداره منابع طبیعی انار اظهار داشت: در شهرستان انار 900 هکتار زمین وجود دارد که مشخص نیست برای ملت است یا دولت و فاقد سابقه می باشد.

صدای انار: ۱۶ اسفند نشست خبری رئیس منابع طبیعی شهرستان انار با اصحاب رسانه شهرستان به مناسبت روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی برگزار شد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی صدای انار»، حسن شاهی  رئیس اداره منابع طبیعی انار ضمن تبریک به مناسبت منابع طبیعی اظهار داشت: شهرستان انار ۲۱۴ هزار هکتار مساحتش است که ۱۹۵ هزار هکتار آن را منابع طبیعی تشکیل می دهند. متاسفانه کمترین تنوع اقلیمی و تپوگرافی را دارد که انار در یک دشتی قرار دارد که در ۱۵ کیلومتری آن کوه ها وجود دارد که با یک پوشش گیاهی خاص پوشیده شده است.

وی گفت: باید غبطه خورد که حوزه استحفاظی ما کم است و ما از پوشش گیاهی متنوع وجنگل و جنگل ها برخوردار نیستیم که ای کاش حوزه استحفاظی بیشتری داشتیم و در دشت قرار نداشتیم برای همین هم خدماتی که به انار تعلق می گیرد کم است.

وی افزود: منابع طبیعی در واگذاری زمین های مناطق نقش مهمی دارد که تعیین می شود زمین ملی می باشد یا ملکی.

جلال حسن شاهی گفت: از سال ۹۶ طرح کاداستر را شروع کردیم که این طرح یعنی اراضی ملی که همان ۱۹۵ هزار هکتار تبدیل شودبه اسناد تک برگ که این زمین ها یا سند نداشته اند ویا دفترچه ای بوده اند که باید تک برگ به سامانه اداره ثبت منتقل شود که پاسخ دادن به استعلامات را سریع تر می کند از جمله مزایای طرح کاداستر:

۱)تسریع در کارها
۲)کم شدن اشتباهات احتمالی
۳)جلو فساد را می گیرد که به صورت عمد و غیر عمد هیچ خطایی صورت نمی گیرد

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان انار اظهار داشت: سال گذشته اولین شهرستانی بودیم که طرح کاداستر را اجرا کردیم که این طرح نیاز به علم حقوقی و شناخت به کل منطقه دارد هم داشتن نرم افزارهای GPS و هم داشتن تمام بخشنامه های تمام امور زمین که در کل باید یک فرد خبره باشد که در سال ۹۶ در این باره جشن انفال هم گرفته شدبر این مبنی که کل اراضی ثبت شده اند.

وی افزود:در سال ۹۷کار ما این بود که طبق یک ماده پیش برویم:ماده ۲قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگل که در سال ۴۶تصویب شده که زمین دولت و زمین ملت از هم جدا شود که تنظیم برگ تشخیص می باشد.

ایشان افزودند:سه نوع زمین داریم ۱-یا ملی است.۲-یا مستثنیات است.۳-یا فاقد سابقه که مشخص نیست که برای ملت است یا دولت که در شهرستان انار۹۰۰هکتار از این زمین ها وجود دارد.

وی گفت:در سال ۹۷پرونده هایی داشتیم که از سال۴۶بلاتکلیف بود که تا چند روز پیش این پرونده ها رسیدگی شد که کلی از مشکلات مردم حل خواهد شد مثل گرفتن وام ها و یا قرار گرفتن در طرح هاو یا وام قطره ای یا جابجایی چاه و خیلی از کارهایی که قبلا مشکل داشته اند و از این ۹۰۰ هکتار بخشی دولتی بود که اکنون هویت دار شدند مثل زمین های ده رییس که جزء مستثنیات بودند.

حسن شاهی گفت:از دیگر فعالیت مهمی که در سال ۹۷ انجام داده ایم اختصاص اعتبار از محل صندوق اعتبارات توسعه ملی بود که پولی است که از فروش نفت ذخیره شده است و حق برداشت نداریم مگر به اذن مقام معظم رهبری.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان انار در پایان اظهار داشت:با توجه به آبخیزداری و مدیریت آب و مقابله با سیل و ریزگردها که گزارش داده بودیم ۱۲ میلیارد ریال به شهرستان انار تعلق قرار گرفت،در بخش مطالعات طرح های آبخیزداری باید هزینه شود که دو طرح آبخیزداری، انار رود، که رودخانه دهج است و دیگر طرح آبخیزداری بیاض که در بیاض دو پروژه اجرا کردیم که در بارندگی های اخیر هم شکر خدا آب گیری شد که ۲۲۰هکتار می باشد و همچنین بذرکاری هم شد و به وسیله پخش سیلاب مشکلات روستاهای اطراف نیز حل می شود و حتی باعث می شود که آبی که سیل زا است به سفره های زیر زمینی منتقل شود.

عکس: منصور زارع
تنظیم خبر: سمیه جعفری مقدم

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=21171
  • نویسنده : منصور زارع
  • منبع : صدای انار
  • دیدگاه‌ها برای ۹۰۰ هکتار زمین بدون سابقه در شهرستان انار بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.