• امروز : شنبه - ۱۱ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 3 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Saturday - 2 July - 2022
4
مرتضی رعیتی دادستان شهرستان انار در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه:

۲ هزار پرونده سال گذشته در دادسرا مورد رسیدگی قرار گرفت

  • کد خبر : 22885
  • 05 تیر 1398 - 14:29
۲ هزار پرونده سال گذشته در دادسرا مورد رسیدگی قرار گرفت

رئیس دادگستری شهرستان انارگفت: توصیه بنده به مردم شریف شهرستان انار این است کـه برای معاملات خود سند و مدرک وشاهد داشته باشند تا حقی ضایع نشود،حتی برای ساخت وساز ساختمان ودکوراسیون داخلی قرارداد داشته باشند تاطبق قرارداد ، روند قانونی پرونده ها صورت گیرد.

به گزارش صدای انار،به مناسبت هفته قوه قضاییه نشستی با حضور اصحاب رسانه شهرستان انار ،طالبیان رئیس دادگستری و رعیتی دادستان شهرستان انار برگزار شد.

در این نشست طالبیان رئیس دادگستری شهرستان انارضمن تبریک هفته قوه قضائیه اظهار داشت:در این چند روزی که درشهرستان انار مشغول خدمت شدم بیشتر پرونده های مربوط به مطالبات هستند که بامبالغ بالایی می باشد که اکثر مربوط به خرید وفروش پسته ودیگر مطالبات مربوط به بانکها که شامل چک و سفته و وام می باشد.

وی افزود:از دیگرپرونده ها،پرونده های  اراضی و املاک هستند که حقیقی وحقوقی  هستن.و پرونده های دعاوی خانوادگی نیز ازدیگر پرونده های تشکیل شده هستند.

طالبیان در خصوص راهکارها برای مطالبات افزود: در درجه ی اول خود فرد از اموال خود محافظت کند تااینکه مراحل زمانبر ،برای رسیدگی به پرونده را نداشته باشد زیرا هرپرونده مراحل قانونی وکارشناسی خودرا دارد وهمیشه شاکیها معترض هستند که چرا به  پرونده ی آنها سریع رسیدگی نمیشود.

وی گفت:ازدیگر توصیه های بنده به مردم شریف شهرستان انار این است کـه برای معاملات خود سند و مدرک وشاهد داشته باشند تا حقی ضایع نشود،حتی برای ساخت وساز ساختمان ودکوراسیون داخلی قرارداد داشته باشند تاطبق قرارداد ، روند قانونی پرونده ها صورت گیرد.

رئیس دادگستری شهرستان انارتصریح کرد: مردم شریف شهرستان باید آگاه باشند بایک الی دو جلسه آشنایی بافردی اعتماد صورت نگیرد که اموال خود را به دست  وی بسپارند لذا حتما باید قرارداد کتبی با سند ومدرک و وصول چک باشد تا مال باخته ای نداشته باشیم.

وی افزود: پیشنهاد دیگری که دارم این است که تمامی املاک خود را طریق اداره ثبت اسناد ، به ثبت برسانند تا مشکل حد و مرز املاک مشخص شودتاشاهد پرونده هایی از این قبیل نیز نباشیم.

طالبان گفت:درمورد موقوفات نیز افراد حتما به اداره اوقاف مراجعه کرده و بوسیله تشریفات قانونی آن را انجام دهند و موقوفات بایدبا سندومدرک باشد.

وی در ادامه گفت:ازدیگرکارهایی که می توان درشهرستان انجام داد استفاده از افراد کارشناس حقوقی درمساجداست که می توانند هرهفته درمورد موضوعی خاص آگاه سازی شود تا مردم با قوانین آشنایی لازم را داشته باشند که برخی از پرونده ها از نداشتن آگاهی کامل هستند.

در ادامه این نشست رعیتی دادستان شهرستان انارضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا هفتم تیر و شهید مظلوم آیت الله بهشتی اظهار داشت:در شهرستان انار در سال ۹۷ حدودا  ۲۰۰۰ورودی پرونده قضایی بود و همین تعداد نیز خروجی داشتیم و پرونده ها مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه متاسفانه در دوسال اخیر مردم شهرستان بدلیل تک محصولی منطقه و نبود پسته در چند سال اخیر و گران شدن اجناس باعث تضرر قشر ضعیف شد وبا این شرایط متاسفانه تعدادی از اقشار ضعیف باعث میشود خود به خود به سمت سرقت گرایش پیدا کنند و اکثر سرقت ها در شهرستان  خرده بوده و اکثراً پروندهایی بوده که افراد معتاد در آن دست داشتند .

رعیتی افزود:در سطح شهرستان انار پروندهای تصادفات نیز زیاد بوده و پیگیری های زیادی شده تا  آماراین پرونده ها پایین بیاید.

دادستان انار در خصوص پرونده های مواد مخدر گفت: متاسفانه موادمخدر هم صنعتی و هم سنتی در استان کرمان گریبان گیر مردم شده است و ما در سطح شهرستان برخورد جدی با فروشندگان مواد مخدر داشتیم و در سال گذشته چندین باب خانه که مواد میفروختندرا پلمپ کردیم  و با فروشندگان مواد مخدر از حبس ها و مرخصی ندادن هایی که به این دوستان نمیدهیم و قاطعیت به خرج میدهیم که باز دوباره از زندان ازاد شدند و مواد فروشی نکنند.

وی در ادامه گفت: ارگان هایی مثل اداره راه مسکن و شهرسازی،منابع طبیعی و بنیاد مسکن که متولی حفظ و حراست از اموال دولتی و زمین ها ملی هستند و چندین جلسه که با مدیران شهرستان تشکیل دادیم که اولا واحد های حقوقیشان را تقویت کرده و یک کارمند مستقل در این زمینه داشته باشند.

وی گفت:یگان های حفاظت مثل نیروی انتظامی فعال باشند و به محض اینکه یک زمین خواری گزارش میشود سریعا پرونده تشکیل و به ما ارسال کنند.

دادستان انار در خصوص سوال خبرنگار صدای انار درباره پزشکی قانونی شهرستان اظهار داشت:در بحث پزشک قانونی اقای دکتر گرجی مستقل و در مجموع قضایی فعال می باشد و جانشین ایشان اقای دکتر قایین  را انتخاب کردیم  و خوشبختانه با توجه به سطح بالای فرهنگی و بالا بودن شعور مردم شهرستان پرونده های وحشی گری، چاقو کشی و… در شهرستان کم داریم.

وی در خصوص بحث اشتغال اظهار داشت: درسال گذشته ما دستور بسته شدن هیچ کارگاه وکارخانه ای را دستور ندادیم بلکه چند مورد ازاین کارگاه ها وکارخانه ها که مشکل داشتند با رایزنی با فرماندارانار و درجلسه ای که با شورای تامین داشتیم همکاری داشتیم این کارگاه به هرطریقی هست مشکلش حل شود و بعضی ازکارخانه ها مشکلشان حل شد.

دادستان انار گفت:در بحث جمع آوری کارگاه های زغال سوزی  که چندین پرونده تصادف  تشکیل شده بود و درجاده بیاض که دود کوره ها به سمت جاده و مسیر یک کیلومتری رامخدوش میکرد منجر به چندین تصادف  شده بوده و با توجه به شکایات مردم مبنی بر تهدید سلامتیشان برخورد قانونی صورت گرفت.

رعیتی تصریح کرد: از دیگر اقداماتی که توسط دستگاه قضایی در شهرستان صورت گرفت،تشکیل اکیپی از اداره دامپزشکی ، اتاق اصناف ،پلیس اطلاعات،شبکه بهداشت و محیط زیست بود که سرزده به رستورانها،فست فودها،فروشگاهها ورود میکردیم و اگر مواد غذایی فاسد داشتند و از نظر بهداشتی مشکل داشتند برخورد کردیم  و این یک اقدام امنیت غذایی در راستای این بود که ماسلامت خود مردم را این وسط تعیین میکنیم دراین حال هم نمیخواستیم تشکیل پرونده بدهیم.

وی گفت:از سال گذشته تاکنون  طرح کنترل مجرمین خطرناک در حال اجرا می باشد و هر سارقی که از زندان ازاد میشود این سارق طرح کنترل هر هفته بایدخودش را به کلانتری معرفی کند ودر بحث مواد مخدرنیز اقدامات خوبی انجام خواهیم داد که امنیت شهرستان مخدوش نشود.

 

عکس و گزارش:منصور زارع

تنظیم خبر:سمیه جعفری مقدم

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=22885
  • منبع : صدای انار
  • دیدگاه‌ها برای ۲ هزار پرونده سال گذشته در دادسرا مورد رسیدگی قرار گرفت بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.