تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ 15 محرم 1446 Sunday, 21 July , 2024
5

یادی از اولین و آخرین «فرمانده زن» سپاه

  • کد خبر : 4760
  • 28 آبان 1395 - 13:08
یادی از اولین و آخرین «فرمانده زن» سپاه

همواره مانتوی بلند به تن می‌کرد، راننده شخصی نداشت و روی دوشش یک اسلحه کلاشنیکف می‌انداخت. در عین ناباوری حتی توانسته بود به جمع ضد انقلاب نفوذ کند.

مرضیه حدیدچی (دباغ) یکی از بانوان تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. فعالیت‌های ایشان البته فقط به دوران مبارزاتی علیه رژیم شاهنشانی ختم نشد بلکه پس از آن مدتی نخستین بانوی محافظ امام خمینی(ره) و نخستین زن دیپلمات پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در قالب هیأت ایرانی، ۱۳ دی‌ماه ۶۷ برای ابلاغ پیام امام راحل به گورباچف به شوروی سابق. همچنین نخستین و تنها  فرمانده زن سپاه و تدریس در دانشگاه بخشی دیگر از زندگی این بانوی انقلابی را تشکیل داده است.

 به مناسبت در گذشت این بانوی مجاهد مروری دارد بر اندیشه او در رابطه با شهدا و همچنین سردار حاج رضا میرزایی.مرحوم مرضیه حدیدچی (دباغ) گفته است: «خداوند به همه ما توفیق دهد که بتوانیم تا آخر عمر پاس ایثارگری و خون شهدا و جانبازان را داشته باشیم. چون اگر یکی از این جانبازان فردای قیامت از ما شکایت کند، همه مضطریم. اگر یکی از شهدا تقاص خونش را بخواهد که چرا ما از خونش آن طور که باید حفظ و حراست نکردیم، خیلی خطرناک است! زیرا آنجا نه راه بازگشت است و نه راه ترمیم. در آیات قرآن آمده است که در روز قیامت بعضی‌ها از خداوند می‌خواهند که آنها را به دنیا برگرداند تا اعمالش را اصلاح کند. خواسته‌ای که اجابت نمی‌شود. خیلی خطرناک است اما انگار بعضی از ما فعلاً یادمان رفته که این مسائل هم وجود دارد.

این بانوی مجاهد پس از پیروزی انقلاب از جمله کسانی بود که اساسنامه تشکیلات سپاه را نوشت و سپاه غرب کشور را تشکیل داد و خود، فرماندهی سپاه همدان را که مرکزیت سپاه غرب کشور بود، برعهده گرفت. در عملیات شکست حصر سنندج و آزادسازی پاوه و شکست کودتای پایگاه هوایی همدان حضور داشت و چندین بار از سوء قصد منافقین جان سالم به در برد.

در همین رابطه سرتیپ دوم پاسدار حاج رضا میرزایی نویسنده کتاب «کتاب حماسه‌های نامداران گمنام» و از جانبازان ۷۰ درصد همدانی برای ایسنا روایت می‌کند: بنده توفیق این را داشتم که از همان ابتدای حضور خانم باغ به ایران و تشکیل سپاه همدان ایشان را از نزدیک بشناسم. او خانمی مقاوم بود که توانست مسئولیت مهمی مانند فرماندهی یکی از سپاه‌ها زا در غرب کشور بر عهده بگیرد.

دو ماه از تشکیل سپاه همدان گذشته بود که خانم دباغ فرماندهی آن را بر عهده گرفت. او در همان ایام پر التهاب که کومله دموکرات در غرب کشور اقدام به جنایت می‌کردند فرماندهی را بر عهده داشت.

همواره مانتوی بلند به تن می‌کرد،راننده شخصی نداشت و روی دوشش یک اسلحه کلاشنیکف می‌انداخت.در عین ناباوری حتی توانسته بود به جمع ضدانقلاب نفوذ کند و پس از جلب اعتماد آن‌ها و تحلیل و بررسی نقاط ضعف، موقعیت‌ها و دیدگاه‌هایشان بپردازد. اطلاعاتی که ایشان کسب می‌کردند بسیار با ارزش بود. به گونه‌ای که می‌شد با آن عملیاتی طراحی کرد. خانم دباغ تا کنون اولین و آخرین بانویی است که فرماندهی را در سپاه بر عهده داشته است.

پس از خانم دباغ، سردار سعید (حمید) طائفه نوروز فرماندهی سپاه همدان را عهده دار شد و خانم دباغ نیز در جایگاه نماینده استان همدان و تهران سه دوره فعالیت کرد.

منبع:ایسنا

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=4760
  • دیدگاه‌ها برای یادی از اولین و آخرین «فرمانده زن» سپاه بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.