7

مناطق آزاد گلوگاه قاچاق کالا شده‌اند

  • کد خبر : 1122
  • 15 مرداد 1395 - 20:50
مناطق آزاد گلوگاه قاچاق کالا شده‌اند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات متعددی که مناطق آزاد تجاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی ایجاد کرده‌اند، گفت: متأسفانه مناطق آزاد تجاری به‌خلاف رسالت اصلی خود به گلوگاهی برای قاچاق کالا تبدیل شده‌اند.

محمدی انارکی  گفت: متأسفانه در چند سال اخیر مناطق آزاد تجاری رسالت اصلی خود را انجام نداده‌اند و به محلی برای ورود کالاهای مصرفی تبدیل شده‎‌اند. قرار بر این بود که کالاهای واسطه‌ای در این مناطق وارد شود و بعد از تولید نهایی کالا صادر شود که این اتفاق نیفتاد.

وی افزود، بنابراین یکی از مشکلات این مناطق ورود کالای مصرفی به‌جای کالای واسطه‌ای بود که تبعات سنگینی را به بدنه اقتصادی کشور وارد می‌کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی تأکید کرد: ایجاد و احداث  این مناطق در حوزه‌هایی که زیرساختهای مورد نیاز مثل راه و انرژی برای آنها در نظر گرفته شده است می‌توانست موفق و منجر به توسعه اقتصاد و توسعه صادرات شود، اما در نهایت شاهد هستیم در این مناطق بحث واردات و دپوی کالا انجام می‌شود.

محمدی در مورد عملکرد میزان صادرات در این مناطق و هدف در نظر گرفته شده به‌عنوان میانگین رقم صادراتی مناطق آزاد تجاری گفت: همان‌طور که اشاره شد مناطق مورد اشاره به محلی برای ورود کالای مصرفی تبدیل شده‌اند و متأسفانه هرچند قرار بود این مناطق دروازه صادرات باشند اما میزان صادرات در این مناطق بسیار پایین است. در واقع  واردات کالای مصرفی با سرعت بالایی در نسبت و مقایسه به صادرات انجام می‌شود.

نماینده رفسنجان واناردر مجلس شورای اسلامی درباره افزایش نرخ قاچاق در این مناطق گفت: علاوه بر واردات کالای بی‌کیفیت و کالای مصرفی متأسفانه شاهد ورود کالای قاچاق به کشور از این مناطق هستیم. همان‌طور که بارها تأکید شده است که بیشتر حجم قاچاق از مبادی رسمی و قانونی کشور انجام می‌شود. مناطق آزاد تجاری نیز به یکی از همین مبادی رسمی و قانونی تبدیل شده‌اند که بحث ورود کالای قاچاق به کشور را تسریع می‌کنند. در واقع بعد از ورود کالا به این مناطق بدون پرداخت تعرفه، امکان ارسال این کالا به سایر نقاط کشور با محدودیتها و چالشهای کمتری انجام می‌شود.

محمدی همچنین درباره فرار مالیاتی در این مناطق خاطرنشان کرد، بسیاری در این مناطق شرکتهای صوری راه انداخته‌اند، بدین ترتیب بدون ایجاد اشتغال در این مناطق به‌نوعی از پرداخت مالیات فرار می‌کنند و نوعی پوشش برای فرار مالیاتی ایجاد کرده‌اند.

وی در مورد بحث ترویج فرهنگ لوکس‌سواری در این مناطق گفت: تردد آزاد خودروهای لوکس در مقاطعی در سطح استانها نیز مجاز شده که البته برای آن محدودیت در نظر گرفته شد. مشخص است در نقطه‌ای که به‌دلیل شرایط خاص اقتصادی منطقه وضعیت معیشتی مردم و ساکنان آن مطلوب نیست وجود چنین مواردی یعنی تردد وسائل نقلیه لوکس به هیچ وجه نمی‌‎تواند مطلوب باشد.

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=1122
  • دیدگاه‌ها برای مناطق آزاد گلوگاه قاچاق کالا شده‌اند بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.