• امروز : جمعه - ۱۰ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 2 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Friday - 1 July - 2022
6
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار؛

قرنطینه خانگی جامعه ما مدیون تلاش‌ها واطلاع رسانی‌های شما اصحاب رسانه می‌باشد

  • کد خبر : 28073
  • 23 فروردین 1399 - 21:52
قرنطینه خانگی جامعه ما مدیون تلاش‌ها واطلاع رسانی‌های شما اصحاب رسانه می‌باشد

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار گفت:زحمت‌های شما خبرنگاران و فرهنگسازی‌هایی که انجام داده‌اید باعث شده است رفتار بهداشتی افراد ومردممان تغییر کند، قرنطینه خانگی مسئله امروزه جامعه ما مدیون تلاش‌ها واطلاع رسانی‌های شما خبرنگاران رسانه می‌باشد.

به گزارش صدای انار،شنبه ۲۳ فروردین،جلسه مسئولین شبکه بهداشت و درمان انار با اصحاب رسانه در‌خصوص آخرین وضعیت کرونا در‌شهرستان انار برگزار شد.

دکتر برجی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار در این جلسه اظهار داشت:زحمت‌های شما خبرنگاران و فرهنگسازی‌هایی که انجام داده‌اید باعث شده است رفتار بهداشتی افراد ومردممان تغییر کند، قرنطینه خانگی مسئله امروزه جامعه ما مدیون تلاش‌ها واطلاع رسانی‌های شما اصحاب رسانه می‌باشد و از شما اصحاب رسانه تشکر وبرایتان آرزوی سلامتی دارم.

دکتر برجی افزود:تشکر ویژه از همکاران درمان  دارم که ساختار بیمارستان را با ایجاد قسمت ایزوله برای انجام غربالگری بیماران تغییر دادند تا بیماران مشکوک وارد بیمارستان نشوند واین امر باعث آلوده نشدن بیمارستان شده است.

وی  از مراکز جامعه سلامت انار، امینشهر، بیاض ولطف آباد تشکر نمودند و گفتند:طرح غربالگری همانطور که درجریانید به دلیل اشتباهی که رخ داد دوبار صورت گرفت که دفعه اول برای هرخانواده پرونده شکل دادند که مرحله بعدی برای هر شخص انجام پرونده غربالگری انجام شد.

وی گفت:تلاش تمامی همکاران وبچه‌های بهداشت ومحیط باعث شده است وضعیت شهرستان انار با توجه به اینکه بین استان یزد وشهر رفسنجان قرار دارد از آلودگی به کرونا تا به امروز حداقل باشد.

دکتر برجی در پایان صحبت‌هایشان اظهار داشتند:انشاالله با کمک هم باتوجه به خستگی و فشار کار روی پرسنل ما تغییر رفتار بهداشتی جامعه را به وجود آوریم وهم این بیماری را کنترل کنیم وهم اگر در آینده بحران‌هایی داشتیم بتوانیم از این نیرو‌ بالقوه استفاده کنیم.

دکتراناری دخت رئیس بیمارستان ولیعصر(عج) انارضمن تشکر از همکاری واطلاع رسانی افراد رسانه که باعث شد مردم تا حدودی قرنطینه خانگی را رعایت کنند اظهار داشت:تشکر میکنم از همکارانم چه در بهداشت چه در پست‌های قرنطینه وبیماریابی و تشکر از پرسنل درمان، پزشکان وپرستاران که باشرایط سخت وزیادشان بر سر کارشان آمدند و هنوز هم پابرجاهستند.

وی گفت:این ویروس یک ویروس غیرقابل پیش بینی بود که در کل جهان پخش شد وتنها چیزی که اکنون نگران کننده می‌باشد از الان به بعد هست که مردم به دلیل شلوغ تر شدن و سختگیری کمترشان در قرنطینه و خسته شدن از خودقرنطینگی و کمتر شدن ترسشان باعث می‌شود که راحت ‌تر بایکدیگر رابطه داشته باشند واین موضوع احتمال اینکه آمار بیماران شهرستان افزایش یابد را در پی دارد.

وی افزود:ممکن است آمار در شهرستان انار افزایش یابد بنابراین اطلاع رسانی‌ها و فرهنگسازی‌ها را افزایش دهید تا مردم کمتر آسیب ببینند که در همین راستا ما بخش تریاژ را جدا در بیمارستان ایجاد کردیم تا بیماران ویزیت شوند، تمامی بیماران برای رجوع باید ماسک داشته باشند.

رئیس بیمارستان انار گفت:ما موارد مشکوک زیادی در سطح شهرستان داشته‌ایم زیرا هر عواملی که شبیه سرماخوردگی باشد میتواند کوید ۱۹ باشد که همگی مورد بررسی قرار گرفته‌اند واگر بیماری نیاز به انتقال داشته است تمامی تدابیر لازم را اعمال کرده‌ایم که موارد اعزامی هم داشته‌ایم که خوشبختانه پاسخ تست اکثرا منفی بوده‌است.

در ادامه مهندس موسی‌زاده معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار اظهار داشت:خوشبختانه رسانه‌های شهرستان انار برخلاف دیگر شهرستان‌ها پربار وفعال در تمامی زمینه‌ها بوده اند.

وی گفت: در خصوص بیماری کویید ۱۹ همکاران ما با تلاش‌هایشان به راحتی می‌توانم بگویم که اولین قرنطینه کشوری در ورودی شهرستان واستان صورت گرفته است که تا آن موقع اصلا خبری از مصوبه کشوری نبود ولی خوشبختانه اقدامات لازم را انجام داده‌ایم.

وی افزود:ما همیشه یک قدم از تمامی نقاط کشور جلوتر بودیم، چون تمامی ارگان‌ها مانند سپاه، بسیج، امام جمعه، شهرداری، فرمانداری، نیروی انتظامی و… همگی پای کار بودیم.

مهندس موسی زاده در ادامه بیان داشت : کل موارد مشکوکی شهرستان ۷۴ مورد بوده است که ۳۶ مورد اعزامی بوده و ۳۸ مورد سرپایی داخل شهرستان ویزیت شده است.

ایشان افزود:ما دو مرحله غربالگری داشتیم که جز شهرستان‌های پیشرو بودیم ودر همان روزهای اول بالای۹۴٪ جمعیت را تک تک افراد خانواده غربالگری کردیم، همکاران غربالگری کاش دیده می‌شدند مانند پشت صحنه‌های یک فیلم چون شبانه روز این غربالگری را انجام دادند.

وی گفت:از مردم به دلیل حوصله‌ای که خرج دادند وجواب تماسمان را دادند، تشکر از تمامی مردمی که موارد پرخطری که وارد شهر می‌شدند را به ما گزارش دادند و رصد کردند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار گفت:  تعدادی هستند که می‌گویند آمار مثبت و مرگ‌ومیر را اعلام نمیکنیم خب درست است آیا بیماری مشاهده شده ،یا جمعیت کثیری به خاک سپرده شده‌اند، واقعا هست یانه؟یقینا باید افرادی باشند که آمارش را بدهیم.

حسن جعفری مدیر بیمارستان ولیعصر(عج)انار در این جلسه ضمن تشکر از اصحاب رسانه بخاطراطلاع رسانی و فرهنگسازی گفت:روز سیزده بدر با اطلاع رسانی رسانه‌ها وهمکاری مردمی به خوبی پشت سرگذاشته شد.

وی گفت:تقدیر وتشکر ویژه از خیرینی که پای کار آمدند، که ما از ظرفیت خیرین و هم جناب مهندس آذرنیا وهم آقای دکتر برجی وهم خانم دکتر اناری دخت و… استفاده کردیم تا اقلام مورد نیاز در پست‌های قرنطینه وبیمارستان را خریداری کنیم تا بتوانیم هیچ کمبودی برای پرسنل نداشته‌ باشیم، همچنین از تلاش همکارانمان در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان که تاحتی الامکان نیاز ما را برطرف کرده‌اند تشکر وقدردانی می‌کنم.

در ادامه مهندس هادوی مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار در این جلسه اظهار داشت:بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا بر روی ۱۲ صنف آزاد کنترل، بازرسی ونظارت داشتیم،۴۷۰ مورد از اماکن بازرسی شده است که در کنترل کرونا ۱۸ مورد تعطیلی داشتیم و ۳۱۵ مورد از اماکن از ۴۷۰ مورد اصول گندزدایی را طبق آموزش‌هایی که بهشان داده‌ایم رعایت کرده‌اند.

وی گفت:مراکز تهیه وتوزیع مواد غذایی که مورد بازرسی قرار گرفته است ۹۱۲ مورد بوده وتعداد تعطیلی ۳۳ مورد بوده است.

هادوی گفت:تعداد مراکز رعایت کننده اصول گندزدایی۶۶۶ مورد بوده، تعداد آمبولانس‌های گندزدایی شده که در رفسنجان به دلیل اعزام، ۱۵ مورد گندزدایی داشته ایم ودر انار هم گندزدایی شده است.

وی گفت: تعداد اجساد دفن شده به شیوه بهداشتی که مامبنا فوتی را کرونا مثبت بوده‌ باشد وبایستی در این زمان بحرانی به شیوه بهداشتی دفن شوند که آمارش تاکنون ۵ مورد در انار و یک مورد امینشهر داشتیم که از این پنج مورد دو مورد مشکوک بودند.

ایشان تصریح کرد:نحوه دفن جنازه هابدین شکل است که جنازه ومیتی که از مکان مورد نظر می‌آید کاملا محافظت شده وپوشیده می‌باشد که میت داخل دولایه کفن وکاور گندزدایی شده قرار می‌گیرد وداخل ماشین پلمپ شده به محل دفن رسانده می‌شود که باز کردن پلمپ وموارد دفن ونظارت برروی آن به عهده ما می‌باشد.

هادوی افزود:دراین شش مورد متاسفانه دو مورد در بحث دفن وبرگزاری مراسمات همکاری خوبی با ما نداشته‌اند که شرایط روحیه خانواده متوفی هم این شرایط را برای ما سخت‌تر کرده است وما مجبور با کمک پرسنل نیروی انتظامی تمامی پروتکل های دفن را اجرا کنیم.

وی گفت: تاکنون پنج مورد جلسه با دهیاری‌ها واعضای شورای اسلامی در خصوص آموزش‌ها وراهکار‌ها داشته‌ایم، جلسات مشترک بازرسی با اتاق اصناف و نیروی انتظامی و دامپزشکی نیز برگزار شده است.

مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان اناراظهار داشت: تاکنون جلسات آموزشی با نانوایان وآرایشگران داشته‌ایم وشش کارگاه تولید ماسک وابسته به سپاه وتولید مردمی بوده که مرتب بازرسی وکنترل شده است.

در ادامه محمد رضا میرکی مسئول واحد بیماری ها و روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار گفت:نزدیک به ۲۵۰ کیلو مواد غذایی در پست قرنطینه در واحد بیماری‌ها در خصوص رعایت نکردن نحوه انتقال مواد غذایی کنترل شده است.

وی گفت:با همکاری  شهرداری‌ها ودهیاری‌های،نیروهای بسیج و روحانیون اماکن پرتردد، پارک‌ها، دستگاه‌های عابر بانک، یک روز درمیان با نظارت ما گندزدایی صورت می‌گیرد.

وی افزود:نظارت برروی غسالخانه و آرامستان‌ها، نظارت برروی گندزدایی بیمارستان‌ها و آمبولانس‌ها وسردخانه‌ها، نظارت برروی جمع آوری پسماند‌های بیمارستانی وعفونی وبی خطر سازی آنها مرتب انجام می شود.

میرکی افزود: دو مورد مهمانی ودورهمی داشتیم، دومورد مراسم عروسی وعقد در خانه دو همسایه داشتیم، چهار مورد کنسل کردن مراسم ختم داشتیم وبا گزارش مردمی وهمکاری نیرو انتظامی این موارد جمع شده‌است.

وی گفت:آموزش گندزدایی و پروتکل خرید ونحوه مقابله با بیماری به افرادی که مشکوک به کرونا بودند و گندزدایی منازل فردمتوفی،گشت داخل شهر به همراه بسیج که نزدیک به ۸۵ مورد ماشین غیربومی را کنترل کردیم وبه خارج از شهر فرستادیم از دیگر اقدامات انجام شده می باشد.

در پایاین این جلسه دکتر برجی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار از نیروهای بهداشت سعه صدر طلب کردند و تشکرکردند از اینکه با برخوردهای تندی روبرو شدند و مشکل را با اخلاق و مصمم بودنشان برطرف کردند.

گزارش: نرگس سلطانی

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=28073
  • منبع : صدای انار
  • دیدگاه‌ها برای قرنطینه خانگی جامعه ما مدیون تلاش‌ها واطلاع رسانی‌های شما اصحاب رسانه می‌باشد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.