7

طرح سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در مهد کودک بهارک انار آغاز شد

  • کد خبر : 17519
  • 02 آبان 1397 - 13:53
طرح سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در مهد کودک بهارک انار آغاز شد

مراسم افتتاحیه طرح سنجش بینایی کودکان۶-۳سال (آمبلیوپی) در مهدکودک بهارک برگزار شد.

طرح سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال با فرارسیدن آبان در مهدکودک بهارک انار با حضور جمعی از مسولین  شهرستان برگزار گردید.در این مراسم مجید پوداتات، رئیس بهزیستی انار در خصوص اجرای طرح آمبلیوپی گفت: طرح آمبلیوپی برای اولین بار  در سال۷۴ در بندرعباس و سپس در سال ۷۵ در اصفهان اجرا شد و بعداز آن  به طور گسترده در همه استان‌ها، همه ساله در آبان ماه برگزار می‌شود.به گفته وی، هدف از این طرح شناسایی و درمان کودکانی است که دچار مشکلات بینایی بخصوص تنبلی چشم هستند.تنبلی چشم شایع‌ترین علت نابینایی یک چشمی در افراد زیر ۲۰ سال و دومین علت کاهش بیناییدر کودکان است.بنابراین مزایای این برنامه عبارت است از:جلوگیری از بروز نابینایی و کم بینایی در کودکان وکاهش معلولیت در جامعهکاهش هزینه‌های ناشی از بروز معلولیت نابیناییکاهش هزینه‌های درمان با توجه به تشخیص به موقع

آمار نشان می‌دهد که شیوع آمبلیوپی در ایران ۴/۱ درصد برآورد شده استنکته مهم در درمانتنبلی چشم  این است که هرچه سن کودک کمتر باشد شانس درمان بیشتر است بهترین سنبرای  درمان تنبلی چشم  قبل از ۵ سا لگی استدر حالی که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم بینا یا نابینا خواهد کرد. چشمان بعضی از کودکان، باآنکه سالم و طبیعی به نظر می‌رسند اما از سلامتی و دید کافی برخوردار نیستند.

شهرستان انار  در سال ۹۶ با غربال ۱۷۶۵ کودک، با پوشش ۹۱ درصد از جامعه هدف، رتبه سوم دراستان کرمان را کسب نموده است و امید است در سال ۹۷ با همکاری همه ادارات به طور کامل همه کودکان شهرستان مورد غربال قرار گیرند.

دستگاه‌های همکار در برنامه شامل:

آموزش و پرورش (سنجش کودکان درپیش دبستانی‌ها)

شبکه بهداشت و درمان (معاینه کودکان در خانه‌های بهداشت)

شهرداری (اطلاع رسانی و تبلیغات)

فرمانداری

-اداره تبلیغات (سنجش کودکان درمهدهای قرآنی) می‌باشد

 از همه خانواده‌ها خواهشمندیم از ابتدای آبان ماه با مراجعه به خانه‌های بهداشت، با انجام یک تست ساده، از سلامت بینایی کودک خود اطمینان حاصل نمایند.

روابط عمومی بهزیستی شهرستان انار

 

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=17519

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲
  1. ببخشید یعنی هر کدام از این مراکزی که بالا اشاره کردین میشه مراجعه کرد؟ یا فقط باید بریم مهد بهاران؟ ساعت مراجعه رو هم لطف کنین

    • سلام.طبق اطلاعیه اداره بهزیستی شهرستان انار اعلام شده: از ابتدای آبان ماه با مراجعه به خانه‌های بهداشت، با انجام یک تست ساده، از سلامت بینایی کودک خود اطمینان حاصل نمایند.