11

خاطرات و نکات شنیدنی در مورد پسیل پسته

  • کد خبر : 191
  • 23 تیر 1395 - 22:50
خاطرات و نکات شنیدنی در مورد پسیل پسته

در مورخه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۲ جلسه آموزشی مدیریت آفات پسته، پس از نماز مغرب و عشاء در هتل ملائکه انار با حضور تعداد زیادی از کشاورزان و بعضی از مسئولین شهرستان برگزار شد. در این جلسه که حدود سه ساعت طول کشید مدیر وقت جهاد کشاورزی به عنوان مدرس جلسه، به بررسی راههای مدیریت […]

در مورخه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۲ جلسه آموزشی مدیریت آفات پسته، پس از نماز مغرب و عشاء در هتل ملائکه انار با حضور تعداد زیادی از کشاورزان و بعضی از مسئولین شهرستان برگزار شد.

در این جلسه که حدود سه ساعت طول کشید مدیر وقت جهاد کشاورزی به عنوان مدرس جلسه، به بررسی راههای مدیریت و کنترل آفات پسته با تاکید بر روشهای غیر شیمیایی پرداخت و به تمام سوالات حاضرین در این زمینه پاسخ داده و نتایج آزمایشات بعضی از مواد غیر سمی را که کشنده پسیل پسته هستند برای حضار توضیح داد.

نکته قابل توجه این بود که پس از اتمام جلسه آموزشی که کشاورزان به طور مکرر درباره نوع سموم شیمیایی موثر بر پسیل پسته از مدیر جهاد کشاورزی سوال می‌کردند یکی از حضار که از باغداران پسته کار استان‌های شمالی کشور بود درخواست کرد چند لحظه با باغداران صحبت کند که به او اجازه داده شد.

فرد مذکور با حالتی که بغض گلویش را گرفته بود با خواهش و التماس از کشاورزان انار درخواست کرد و گفت: «کشاورزان محترم سم نپاشید. اصلا هیچ نوع سمی مصرف نکنید. پسیل پسته آفت نیست!!!. از پسیل پسته، اکسیر جوانی استخراج کرده‌اند!»

00

نمی‌دانم چند نفر در بین جمعیت به حقیقت این موضوع فکر کرده باشند و یا صحبت‌های این فرد را جدی گرفته باشن اما لازم است با دقت به این جملات بنگریم و این حقیقت را بپذیریم که خداوند در وجود تمام ذرات این عالم هستی و بدن جانداران اطراف ما، فواید و نعماتی برای ما بنده‌ها قرار داده است و ما نعمت‌های خداوند را با دستکاری در طبیعت، به نقمت و بلای آسمانی تبدیل کرده‌ایم که مسبب آن خودمان هستیم و چه مصیبتی بد‌تر از اینکه ما نعمت‌های الهی را که می‌توانند در سلامتی و طول عمر ما نقش داشته و یا در کسب منافع اقتصادی موثر باشند، به شکل آفت می‌بینیم و برای از بین بردن آن‌ها جان خود را به خطر می‌اندازیم. بنابراین بایستی به دنبال راه حل‌های دیگری به غیر از سمپاشی برای کنترل آفات پسته باشیم.

محمد گرجی-مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=191
  • دیدگاه‌ها برای خاطرات و نکات شنیدنی در مورد پسیل پسته بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.