تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ 14 شعبان 1445 Friday, 23 February , 2024
7

جلسه آموزش پیشگیری از اعتیاد به همت اداره بهزیستی انار در مسجد جامع بیاض برگزار شد

  • کد خبر : 15433
  • 12 تیر 1397 - 11:40
جلسه آموزش پیشگیری از اعتیاد به همت اداره بهزیستی انار در مسجد جامع بیاض برگزار شد

جلسه آموزش پیشگیری از اعتیاد ، با حضور اقای حسین اکبری( روانشناس بالینی ) در مسجد جامع بیاض برگزار شد.

به گزارش صدای انار به نقل از روابط عمومی بهزیستی شهرستان انارجلسه اموزش پیشگیری از اعتیاد ، با حضور اقای حسین اکبری( روانشناس بالینی ) در مسجد جامع بیاض برگزار شد.
در این جلسه اقای حسین اکبری پیرامون معرفی چند نوع از مواد مخدر و تاثیر مصرف هر یک از انها و مساله پیشگیری از اعتیاد توضیح دادند .ایشان در خصوص پیشگیری از اعتیاد اشاره کردند:
منظور از پیشگیری این است که فردی که مواد مخدر استفاده نمی کند هرگز به سمت مواد نرود.

در این راستا می توان راهکارهای مختلفی را برشمرد که هم در سطح فردی و هم اجتماعی قابل طرح است از جمله:
۱- آگاه کردن خانواده ها مخصوصا پدران و مادران دررابطه با رفتار فرزندان و تربیت و کنترل صحیح آنها دراجتماع و آشنایی آنها با مضرات اعتیاد به وسیله رسانه های گروهی به خصوص صدا و سیما.
۲- ایجاد تحول در آموزش و پرورش و تقویت کادر آموزشی و مربیان پرورشی مخصوصا در روش ها و ایجاد فضای آموزشی مناسب که مسلما می شود مضرات مواد مخدر را به نحو ظریفی در کتب درسی عنوان کرد.
۳- ایجاد مراکز فرهنگی نظیر کتابخانه ها و مراکز هنری، فنی و حرفه ای، پارک ها، فضاهای ورزشی و تربیتی برای ارتقاء سطح فرهنگی نوجوانان و جوانان و گذراندن اوقات فراغت آنان که این امکانات با توجه به رشد جمعیت و پراکندگی روستاها نسبتا ضعیف می باشد که عامل بسیار مهمی جهت پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر خواهد بود.
۴- اغلب معتادین بی سوادند ویا پدر و مادر بی سواد و یا کم سواد بوده اند. دست اندر کاران تعلیم و تربیت باید با تلاش بیشتری در جهت افزایش سواد مردم گام بردارند و سطح آگاهی مردم برای مقابله با پدیده اعتیاد بالا برود.
۵- ایجاد اشتغال بیشتر از طریق توسعه صنایع دستی و روستایی مخصوصا سرمایه گذاری و اعطاء امکانات و امتیازات برای ریشه کن کردن بیکاری که همانا یکی از علل عمده اعتیاد و گرایش به قاچاق است.
۶- نقش تبلیغات در دنیای امروز برهیچ کس پوشیده نیست و با نیروی تبلیغات و رسانه گروهی می توان پدیده و عقاید مختلف را دربین توده مردم انداخت و آنها را روشن ساخت
۷- در دسترس بودن مواد مخدر یکی از علل عمده اعتیاد است که کنترل و عدم ورود آنان از پیشنهادات خود معتادین بوده است. بنابراین پاکسازی جامعه از مواد مخدر و بستن مرزها به عنوان یکی از مهمترین راه های پیشگیری است. ۸- اشاعه تقویت هرچه بیشتر معنویات در جامعه و آگاه نمودن مردم از مضرات مصرف مواد مخدر
۹- توصیه به خانواده ها که شامل کنترل فرزندان، تقویت جهانی مذهبی و اعتقاد، چگونگی گذراندن اوقات فراغت، جلوگیری ازشرکت فرزندان در مجالس بی بند و بار و ایجاد سرگرمی و مشغولیت سالم، مبارزه با اعتیاد در منشاء و مبداء وجود مواد مخدر، محیط اعتیاد زا و انسان اعتیادپذیر است
۱۰- مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر به شکل کامل

۱۱- استفاده از تجارب علمی و عملی کشورهایی که در زمینه مبارزه با مواد مخدر موفق شده اند.
۱۲-کمک گرفتن از تجربه افرادی که مدت طولانی ترک نمودند و تا کنون حتی یک بار مصرف نکرده اند.
در پایان ابراز امیدواری کردند با بالارفتن آگاهی مردم ، در زمینه راهکارهای پیشگیری از اعتیاد گامی موثر در این راستا برداشته شود.

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=15433
  • دیدگاه‌ها برای جلسه آموزش پیشگیری از اعتیاد به همت اداره بهزیستی انار در مسجد جامع بیاض برگزار شد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.