تاریخ : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ 18 محرم 1446 Wednesday, 24 July , 2024
14

اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص دستورالعمل مبارزه با بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه(گموز یا شیره سیاه) در باغات پسته

  • کد خبر : 14101
  • 06 اردیبهشت 1397 - 9:45
اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص دستورالعمل مبارزه با بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه(گموز یا شیره سیاه) در باغات پسته

جهاد کشاورزی انار در خصوص دستورالعمل مبارزه با بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه(گموز یا شیره سیاه) در باغات پسته اطلاعیه ای صادر کرد.

متن اطلاعیه به شرح زیر می باشد:

بدینوسیله دستورالعمل مبارزه با بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه(گموز یا شیره سیاه) در باغات پسته را به اطلاع میرساند.
قارچ کش فوزتیل آلومینیم با نام تجاری الیت(Elite) و با غلظت ۵/۲(دو و نیم) کیلوکرم در هزار لیتر آب طبق دستورالعمل زیر برای کنترل بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه ، روی برگ ها محلولپاشی می شود.

 –محلول پاشی مرتبه اول روی تمام درختان در باغ آلوده :بهترین زمان محلولپاشی ها در شرایط انار از ۵ تا ۱۰ اردیبهشت ماه مصادف با باز شدن کامل برگ ها و یا توقف رشد سرشاخه های سال جاری است.

تکرار محلولپاشی بصورت لکه ای:در محل هایی از باغ با آلودگی شدید و مرگ و میر بالا که درختان بیمار و یا خشک شده در اثر بیماری وجود دارند، لازم است درختان بیمار و چند درخت سالم اطراف آنها تا حداکثر ۳ نوبت دیگر با غلظت ۵/۲ (دو و نیم) کیلوگرم در هزار لیتر آب در فواصل زمانی یک تا دو هفته ای محلولپاشی شوند. محلولپاشی ها دوهفته قبل از به مغز رفتن پسته قطع گردد.

تکرار در سال های بعد: در سال های بعد، در باغ های محلولپاشی شده و آلوده به بیماری در صورت نیاز، تنها محلولپاشی نوبت اول انجام شود.

 
توجه:  

– از اختلاط الیت (Elite) با سایر سموم و کودها اجتناب شود.

– برای تهیه محلول قارچکش، ابتدا میزان مورد نیاز الیت (Elite) در مقدار کمی آب حل شده و سپس به تانکر مخصوص محلولپاشی اضافه شده و کاملا مخلوط گردد.

– فوزتیل آلومینیم با نام تجاری آلیت (Aliette) و یا سایر نام های تجاری در فهرست سموم مجاز کشور ثبت نشده و مصرف آن مجاز نیست.

-ضمناٌ اطلاعات تکمیلی در وب سایت پژوهشکده پسته کشور در قسمت دستاوردهای تحقیقاتی/دستورالعمل های فنی قرار دارد

-ادرس وب سایت WWW.pri.ir

– گزارشاتی مبنی بر مصرف خودسرانه سم پرویکور انرژی (Pervicur Energy) جهت کنترل بیماری گموز و سرخشکیدگی پسته واصل گردیده است، لذا به اطلاع می رساند که این سم برای کنترل این دو بیماری دارای پشتوانه پژوهشی نبوده و توصیه نمی گردد.

-با توجه به دو تیپ بیماری (طوقه و ریشه) تلفیق روش های مختلف در مدیریت این بیماری جهت کنترل پایدار ضروری می باشد که در این خصوص جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با تلفن ۳۴۳۸۲۷۰۰ در ساعات اداری تماس حاصل فرمایید.

لینک کوتاه : https://sedayeanar.ir/?p=14101
  • دیدگاه‌ها برای اطلاعیه جهاد کشاورزی انار در خصوص دستورالعمل مبارزه با بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه(گموز یا شیره سیاه) در باغات پسته بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.